Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego?

Dla wielu przedsiębiorców i klientów indywidualnych prawo podatkowe jest skomplikowane i niezrozumiałe. Nic więc dziwnego, że firmy wolą powierzyć sprawy księgowe w ręce specjalistów z biur rachunkowych. Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze księgowych?

 

Po pierwsze kieruj się uprawnieniami personelu danego biura rachunkowego. Jedynie wysokie kwalifikacje, doświadczenie czy kompetencje są gwarancją udanej współpracy i wysokiego standardu świadczonych usług. Zwróć uwagę czy biuro rachunkowe ma uprawnienia nadawane przez Ministra Finansów i czy zostało wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub doradców podatkowych. Przed rozpoczęciem współpracy upewnij się, że jest ono ubezpieczone. Pamiętaj, że to podatnik ponosi odpowiedzialność za wszelkie błędy księgowe! Nie warto kierować się ceną przy wyborze księgowych. Niska cena często przekłada się na standard świadczonych usług. W celu zmniejszenia kosztów tanie biura rachunkowe często zatrudniają osoby bez doświadczenia i bez kwalifikacji.

 

Wielu przedsiębiorców kieruje się opinią klientów- to oni są najwiarygodniejszą reklamą. Nie krępuj się pytać o referencje i rekomendacje klientów biura rachunkowego. Renomowane i szanowane biuro będzie się chwaliło ilością kontrahentów oraz czasem współpracy z nimi. Kolejnym kryterium będzie także organizacja biura. Dla wielu przedsiębiorców ważny jest łatwy kontakt z księgową oraz prosty dostęp do dokumentów rachunkowych. Warto zorientować się, jakie usługi świadczy dane biuro rachunkowe oraz czy współpracuje ze specjalistami w danej branży.

Porady

Jak wybrać dobry program księgowy?
Nie ulega wątpliwości, że dobry program księgowy jest...
Kurs księgowości - jaki wybrać?
Nie ulega wątpliwości, że zawód księgowego na polskim...